Zmiennicy

reż. Stanisław Bareja

„Zmiennicy” to kultowy serial mistrza polskiej komedii Stanisława Barei, który pokazuje polską rzeczywistość połowy lat osiemdziesiątych. Rzeczywistość poznajemy przez pryzmat losów taksówkarzy Warszawskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego, jeżdżących żółtym fiatem 125p o numerach bocznych 1313 oraz ich pasażerów.

W tytułowych zmienników wcielili się genialni aktorzy: Mieczysław Hryniewicz, grający Jacka Żytkiewicza oraz Ewa Błaszczyk filmowa Katarzyna Piórecka podszywająca się pod Mariana Koniuszkę.
Lubuską odsłonę serialu odnajdujemy w odcinku dwunastym zatytułowanym „Obywatel Monte Christo”, kiedy to znany reżyser Barewicz otrzymuje wiadomość, iż na festiwalu filmowym w Berlinie Zachodnim przyznano mu nagrodę rzeczową w postaci mercedesa, który potem okaże się bezwartościową ruiną. Reżyser postanawia wyruszyć taksówką na przejście graniczne, aby odebrać nagrodę, której przekazanie następuje na przejściu granicznym w Gubinie.  W kadrze widzimy żółtego fiata 125p, zbliżającego się do przejścia. W tym samym odcinku kierowcy zatrzymują się, aby zatankować na stacji CPN w Słubicach, którą w rzeczywistości zagrała stacja w Piasecznie pod Warszawą.

 

Metryczka filmu

„Zmiennicy”
Polska 1986, serial komediowy

Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Jacek Janczarski
Zdjęcia: Wojciech Jastrzębowski, Jan Muszyński
Muzyka: Przemysław Gintrowski
Produkcja: Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel
Obsada: Mieczysław Hryniewicz, Ewa Błaszczyk, Irena Kwiatkowska, Krzysztof Kowalewski, Kazimierz Kaczor, Artur Barciś i inni.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Słubice
1280px-Słubice,_Polen_001b
Gubin
DCIM102MEDIADJI_0241.JPG