Żagań

Żagań położony jest na południowych krańcach Województwa Lubuskiego na pograniczu Niziny Śląsko-Łużyckiej i Wału Trzebnickiego, nad Bobrem i jego dopływem Czerną Wielką. Według legendy miasto zostało założone około 700 roku przez słowiańską księżniczkę Żagannę, która była córką Wandy, i wnuczką legendarnego założyciela Krakowa, króla Kraka.

Pierwsza historyczna wzmianka o mieście pochodzi z 1202 roku i Żagań jest w niej określony jako gród kasztelański, który położony był prawdopodobnie w odległości półtora kilometra od później powstałego miasta i strzegł przeprawy łączącej Wielkopolskę z Niemcami. Prawa miejskie uzyskał pomiędzy rokiem 1248 a 1260. Od końca XII wieku Żagań był stolicą księstwa żagańskiego, którym zarządzali Piastowie śląscy. W tym czasie na obrzeżach miasta stanęły zamek i klasztor franciszkanów.
W 1472 roku księstwo zostało sprzedane książętom saskim i potem przechodziło z rąk do rąk. Kolejnymi właścicielami byli Habsburgowie a następnie Lobkowiczowie. W 1785 roku kupił je książę kurlandzki Piotr Biron i pozostał w rękach jego potomków aż do 1935 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej miasto znalazło się w granicach Polski.

Żagań był i jest kojarzony z garnizonem wojskowym. Od drugiej połowy XIX wieku stacjonowały tu wojska kolejnych armii najpierw niemieckich, potem rosyjskiej, następnie ludowe wojsko Polskie a obecnie stacjonują tu Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej i NATO.

W Żaganiu znajdują się liczne zabytki, przypominające lata świetności, kiedy to miasto było ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Na szczególną uwagę zasługują zabudowa zespołu klasztornego poaugustiańskiego z XIV-XVIII wieku, zespół klasztorny pofranciszkański oraz zespól zamkowy przy ul. Szprotawskiej.

Żagań został mocno zniszczony w czasie działań wojennych stąd nieprzypadkowo stał się miejscem, gdzie nagrywano filmy o tematyce wojennej, bowiem jeszcze w połowie lat sześćdziesiątych XIX wieku miasto nie zostało odbudowane po zawierusze wojennej. Tu nagrywano pierwsze odcinki serialu „Czterej pancerni i pies” (1966-1970) w reżyserii Konrada Nałęckiego. Aż siedem z ośmiu odcinków pierwszej serii kultowego serialu ulokowane zostało właśnie tutaj. W 1965 roku w mieście gościła ekipa filmowa Janusza Morgensterna, kręcąca zdjęcia do filmu „Potem nastąpi cisza”. W innej scenerii miasta z kolei natomiast powstawały zdjęcia do filmu „Yuma” (2012) Piotra Mularuka.

Tu kręcono:

Yuma
Yumalead

Yuma

reż. Piotr Mularuk

pełen artykuł

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Yuma
Zdjęcie ilustracja

Yuma

reż. Piotr Mularuk

czytaj dalej
Czterej pancerni i pies
Zdjęcie ilustracja

Czterej pancerni i pies

serial

czytaj dalej
Potem nastąpi cisza
Zdjęcie ilustracja

Potem nastąpi cisza

reż.Janusz Morgenstern

czytaj dalej