Akcja film „Yuma” (2012), reżyserskiego debiutu kinowego Piotra Mularuka, rozgrywa się w przygranicznym miasteczku, w którym życie wielu mieszkańców, pomimo, że jest początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku biegnie jak za czasów z minionej epoki.
Z takiej rodziny wywodzi się Zyga, w tej roli Jakub Gierszał, który za namową ciotki (Katarzyna Figura) wraz z grupą przyjaciół postanawia zająć się „jumą”. Juma to slangowe określenie drobnych kradzieży wartościowych przedmiotów z niemieckich sklepów
i przemycaniem ich do Polski, traktowane jako rodzaj „reparacji” za zniszczenia wojenne. Bardzo szybko okazuje się, że Zyga odkrywa w sobie liczne talenty i zostaje królem lokalnego półświatka, czym zwraca na siebie uwagę rosyjskiej mafii, z jednej strony i policji z drugiej.
Tytułowa Yuma ma jeszcze dwa, przenikające się w filmie znaczenia. Jest to nazwa słynnego amerykańskiego więzienia otwartego w 1875 roku w Arizonie, a także nawiązanie do głośnego westernu Delmera Davesa pt. „15:10 do Yumy”. Główny bohater filmu fascynuje się westernami.
Film został nagrodzony przez publiczność na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2012), otrzymał Wyróżnienie Jury Młodzieżowego podczas Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus (2012) a na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, odbywającym się Chicago, otrzymał Nagrodę Krytyków.
Zdjęcia kręcono w Krośnie Odrzańskim, gdzie miała miejsce prapremiera produkcji oraz na dworcu w Żaganiu.
W „Yumie” zagrał również urodzony w Zielonej Górze Ireneusz Kozioł.
Metryczka filmu
„Yuma”
Polska 2012, 108’
Reżyseria: Piotr Mularuk
Scenariusz: Piotr Mularuk, Wojciech Gajewicz
Zdjęcia: Tomasz Dobrowolski, Jacek Podgórski, Paweł Dyllus
Muzyka: Jan P. Muchow
Produkcja: Yeti Films, Evolution Films
Obsada: Jakub Gierszał, Katarzyna Figura, Tomasz Kot, Jakub Kamieński, Karolina Chapko, Helena Sujecka, Kazimierz Mazur, Tomasz Schuchardt i inni.
Ważne postacie
Miejsca w regionie, związane z produkcją: