Zrealizowany w 2009 roku film Roberta Glińskiego „Świnki” to poruszająca historia chłopca, który zbyt szybko wkroczył na drogę dorosłości.
Rzecz dzieje się w małym miasteczku na pograniczu polsko-niemieckim i obrazuje świat, w którym młodym ludziom brak autorytetów i perspektyw do życia. Człowiek jedynie na siebie może liczyć. Głównym bohaterem filmu Glińskiego jest piętnastoletni Tomek, grany przez Filipa Garbacza, typowy chłopak z blokowiska, szukający swoich perspektyw życiowych w nauce — astronomii, której poświęca każdą wolną chwilę. Momentem zwrotnym w jego młodym życiu jest zafascynowanie Martą, dla której modny ciuch, kosmetyki i dobra zabawa są najważniejsze. Tomek, aby zaimponować dziewczynie, postanawia zacząć zarabiać.
Za namową i radą kolegi ze szkoły – Ciemnemu trafia w brutalny świat prostytucji dziecięcej, zostając tytułową „świnką”, czyli łakomym kąskiem dla pedofilów. Pada ofiarą brutalnego gwałtu, a potem zapętlony w świecie bez wyjścia pnie się w szczeblach przestępczej kariery i sam zaczyna „organizować” chłopców.
Garbacz za swoją znakomitą rolę otrzymał nagrodę za debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2009). Obraz Roberta Glińskiego rozpoczął szeroką dyskusję na temat społecznych problemów pogranicza.
Zdjęcia do filmu powstawały w przygranicznym Gubinie.
Scenariusz „Świnek” napisany przez Joannę Didik przy współpracy z reżyserem powstał w oparciu o autentyczną historię. Film zdobył nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach i Nagrodę Specjalną na Festiwalu Filmu Europejskiego Les Arcs.
Metryczka filmu
„Świnki”
Polska/ Niemcy 2009, 93’
Reżyseria: Robert Gliński
Scenariusz: Joanna Didik, Robert Gliński
Zdjęcia: Petro Aleksowski
Muzyka: Cornelius Renz
Produkcja: Widark – Produkcja Filmowa i Tv, 42film GmbH
Obsada: Filip Garbacz, Anna Kulej, Daniel Furmaniak, Dorota Wierzbicka, Bogdan Koca i inni.