Potem nastąpi cisza

reż.Janusz Morgenstern

Reżyserem dramatu wojennego „Potem nastąpi cisza” był Janusz Morgenstern, współautor scenariusza, który napisał wspólnie ze Zbigniewem Safjanem, a którego dwie powieści   „Potem nastąpi cisza” i „Zanim przemówią” stały się kanwą do jego powstania.

Akcja filmu to opowieść o trudnych losach i trudnych wyborach młodych ludzi z czasów drugiej wojny światowej. Oto obok siebie na zakręcie polskiej historii 1944 roku, stoją porucznik Marek Kolski, w tej roli Marek Perepeczko, który z zesłania na Sybir trafia do polskiego wojska tworzonego w ZSRR, a potem walczy pod Lenino, a z drugiej strony podporucznik Stefan Żbik Olewicz (Daniel Olbrychski), chłopak z akowską przeszłością, który zgłosił się do armii Berlinga. Pierwszy stanie przed sądem za nadużycie władzy, drugi zaś zostanie aresztowany na skutek donosów. Potem spotkają się w czasie walk o Drezno.

Wojenne sceny filmowe kręcone były m.in.w Żaganiu. Miasto w 1965 roku było wciąż zniszczone, gdyż jego odbudowa zaczęła się dopiero w latach siedemdziesiątych. W kadrach filmowych widzimy ulicę Warszawską, przy której stoi prowizoryczna barykada, plac Słowiański a także drogę A18 w jej fragmencie przy zjeździe Żagań-Iłowa.

 

Metryczka filmu

„Potem nastąpi cisza”
Polska 1965, 93’

Reżyseria: Janusz Morgenstern
Scenariusz: Zbigniew Safjan, Janusz Morgenstern
Zdjęcia: Jerzy Wójcik
Muzyka: Mikołaj Kompan
Produkcja: Zespół Filmowy Syrena
Obsada: Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Marek Perepeczko, Barbara Brylska, Barbara Sołtysik, Damian Damięcki i inni.

 

 

 

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Żagań
Zespół zamkowy: zamek (pałac); L-116/1-3/A; PL, LB, powiat ż