Nowa Sól

Nowa Sól położona jest w południowej części Województwa Lubuskiego nad Odrą, na paśmie wzniesień morenowych zwanych Wałem Trzebnickim, które wraz z Zieloną Górą i Sulechowem tworzy Lubuskie Trójmiasto.

Miasto tradycyjnie związane było z oczyszczaniem soli. Pierwsza warzelnia powstała tu w roku 1533 i oparta była na importowanej soli. Po wojnie trzydziestoletniej wraz z zamknięciem portu szczecińskiego przez Szwedów zakończył się tak zwany „okres solny”. Prawa miejskie miasto uzyskało w 1774 roku. XIX wiek był czasem dynamicznego rozwoju Nowej Soli powstały tu: fabryki nici, kleju a także huta żelaza. U progu XX wieku uruchomiono stocznię rzeczną. Po drugiej wojnie światowej Nowa Sól była znana z Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego „Odra”.

W Nowej Soli znajduje się utworzony na cześć krasnali ogrodowych — Park Krasnala a od 2009 roku odbywa się tu festiwal filmów niezależnych Solanin Film Festiwal.

W powiecie nowosolskim położony jest Kożuchów, gdzie w 1963 roku nagrywano tu film „Gdzie jest generał…” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.

W Nowej Soli urodziła się polska aktorka Magdalena Różczka.

Tu kręcono:

Gdzie jest generał…
Gdzie jest generał

Gdzie jest generał…

reż. Tadeusz Chmielewski

pełen artykuł

Ważne postacie

Magdalena Różczka
DSCF0880.RAF

Magdalena Różczka

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Gdzie jest generał…
Zdjęcie ilustracja

Gdzie jest generał…

reż. Tadeusz Chmielewski

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Magdalena Różczka

czytaj dalej