„Miś” to pierwsza część trylogii o prezesie klubu sportowego Tęcza, Ryszardzie Ochódzkim, w którego wcielił się doskonały Stanisław Tym, będący również współautorem scenariusza.
Film szybko zyskał miano „kultowego”, czego dowodzi fakt, iż fragmenty dialogów na stałe weszły do kanonu języka polskiego.
,,Miś” opowiada o rywalizacji Ryszarda Ochódzkiego z żoną Ireną (Barbara Burska) o majątek zdeponowany w jednym z londyńskich banków. Jednak to nie główna oś scenariusza, a jej wątki poboczne sprawiają, że oglądamy w krzywym zwierciadle absurdy rzeczywistości PRL-u. Bareja w mistrzowski sposób stworzył ponadczasowy obraz będący świadectwem czasów Polski Ludowej, jej absurdów, pustych przepisów i wynikającej stąd udręki obywateli. Tworząc niecodzienną satyrę wyprodukował dzieło, które dziś jest filmowym pomnikiem polskiej kultury.
Rozluźnienie cenzury, które wprowadzono po wydarzeniach sierpniowych 1980 roku, umożliwiło produkcji wejść na ekrany polskich kin bez problemów, z którymi wcześniej musieli się borykać polscy filmowcy.
Przejście graniczne w Świecku pojawia się w pierwszych minutach filmu.
To scena, w której Ryszard Ochódzki wraz ze sportowcami „Tęczy” próbuje po raz pierwszy przekroczyć granicę, aby dotrzeć do Londynu.
Metryczka filmu
„Miś”
Polska 1980, 111’
Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Stanisław Tym
Zdjęcia: Zdzisław Kaczmarek
Muzyka: Jerzy Derfel
Produkcja: Zespół Filmowy Perspektywa
Obsada: Stanisław Tym, Barbara Burska, Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik, Ewa Bem, Zofia Czerwińska, Jerzy Turek i inni.
Miejsca w regionie, związane z produkcją: