Marzena Więcek

Marzena Więcek to reżyserka, aktorka, scenarzystka, producentka, poetka i animatorka kultury.Urodziła się 9 września 1977 roku w Zielonej Górze. Ukończyła Poznańską Szkołę Aktorską oraz Nauki Przyrodnicze na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jest założycielką i dyrektorką zielonogórskiej Akademii Twórczych Poszukiwań, w ramach której działają: Lubuska Szkoła Telewizji i Filmu, Lubuska Szkoła Fotografii oraz Lubuska Akademia Aktorska. Pełni również funkcję dyrektorki Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe.

W roku 2003 zrealizowała swój pierwszy film – szkolną etiudę pt. „Poczekalnia”, za którą otrzymała szereg nagród i wyróżnień zarówno w kraju i na świecie, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych „Brno 16” i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Zoom-Zbliżenia. Drugim w kolejności filmem krótkometrażowym artystki jest „Przerwana lekcja bieli” z 2004 roku, który również doceniony został na filmowych festiwalach.
Przez kolejne lata swej filmowej twórczości Więcek zrealizowała cztery filmy dokumentalne, wszystkie wyprodukowane przez Akademię Twórczych Poszukiwań w Zielonej Górze: „Inna bajka” (2005), „Królewska choroba” (2006), „Nasza” (2010) i „Tak, jestem lesbijką” (2011). Największy rozgłos w karierze reżyserki i wielkie uznanie krytyków przyniosła krótkometrażowa produkcja pt. „Kolekcja sukienek” z 2016 roku. Film przedstawia portrety ośmiu kobiet, które w monologach opowiadają o przełomowych momentach swojego życia. Między monologami bohaterek oczom widza ukazują się malarskie kadry w stylu prerafaelickim, które stanowią punkt odniesienia dla melancholii dominującej w narracji kobiet. Na ekranie podziwiać możemy kreacje wybitnych polskich artystek, m.in. Ewy Szykulskiej, Doroty Stalińskiej czy Adrianny Biedrzyńskiej.
Sama reżyserka zagrała jedną z bohaterek — Joannę. „Kolekcja sukienek” prezentowana była na festiwalach filmowych i w kinach na całym świecie od Singapuru przez Nowy Jork, Maltę i Bangladesz i wiele innych.

Obok filmu Marzena Więcek to utalentowana fotografka i poetka. Dotychczas ukazały się trzy tomiki wierszy autorki: „Przechowalnia” (2003), „Gra w cyrkiel” (2007) i najnowszy „Hekabe suka liże wiatr” (2019), w którym obok wierszy można podziwiać również dwadzieścia fotografii samej artystki.

Marzena Więcek jest trzykrotną stypendystką i dwukrotną laureatką nagrody kulturalnej miasta Zielona Góra oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2011 roku za swoją działalność otrzymała nagrodę kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego.

Wybrana filmografia

2003 – „Poczekalnia”
2004 – „Przerwana lekcja bieli”
2005 – „Inna bajka”
2006 – „Królewska choroba”
2010 – „Nasza”
2011 – „Tak, jestem lesbijką”
2016 – „Kolekcja sukienek”