Lubsko

Lubsko miasto znajduje się w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego i położone jest nad rzeką Lubszą w pradolinie Wrocławsko-Głogowskiej.

Jest jednym z najstarszych miast Lubuskiego. Nazwa Sommerfeld – dzisiaj Lubsko, pojawia się w źródłach pisanych z 1258 roku. Proces tworzenia miasta na prawie magdeburskim zakończył się w 1283 roku. W czasach średniowiecznych Lubsko było ośrodkiem rzemieślniczym, kwitł tu wyrób sukna i płótna, szewstwo, garncarstwo oraz piwowarstwo. Od 1411 do 1808 roku miasto znajdowało się w rękach prywatnych, politycznie pod rządami cesarza i królów czeskich z rodu Luksemburgów, potem wchodziło w skład Brandenburgii a następnie do drugiej wojny światowej było częścią państwa niemieckiego. Działania wojenne nie zniszczyły miasta, dzięki czemu zachował się jego historyczny układ. Zespół zabytków tworzą m.in.: gotycki kościół pw. Nawiedzenia NMP, renesansowy ratusz, średniowieczny zamek oraz wieża Bramy Żarskiej z przełomu XIV i XV wieku.

W Lubsku urodził się aktor teatralny i filmowy a także wokalista Bartosz Adamczyk, a absolwentką Szkoły Podstawowej nr 3 jest aktorka Joanna Brodzik.

Ważne postacie

Bartosz Adamczyk
bartosz adamczyk

Bartosz Adamczyk

biogram
Joanna Brodzik
Brodzik Kasia i Tomek

Joanna Brodzik

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Postacie związane z miejscem:

Bartosz Adamczyk

czytaj dalej

Joanna Brodzik

czytaj dalej