Lubniewice

Lubniewice położone są nad jeziorami Lubiąż i Krajnik w historycznej ziemi lubuskiej i są jednym z najmniejszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka o Lubniewicach datowana jest na 1287 rok, natomiast pierwsze zapiski o osadzie miejskiej pochodzą z roku 1322. Prawa miejskie Lubniewice otrzymały w 1808 roku. W 1945 roku miejscowość znalazła się w granicach Polski i wówczas zakwalifikowano ją jako wieś. Dotychczasowa ludność został wywieziona do Niemiec. Same Lubniewice zaś prawa miejskie odzyskały dopiero 30 grudnia 1994 roku.

W Lubniewicach położony jest przepięknej urody zespół pałacowy, który tworzą dwa pałace i 10-hektarowy park. Pierwszy pałac, zwany starym zamkiem, wybudowany został w 1812 roku w stylu neoklasycystycznym a drugi, zwany nowym zamkiem, w stylu neorenesansowym z więżą widokową wzniesiony został w latach 1909-1911. Nowy zamek po drugiej wojnie światowej początkowo był domem dla sierot, potem ośrodkiem wczasowym a następnie przez lata niszczał nieużytkowany. Od 2013 roku właścicielem całego kompleksu pałacowego jest prezes Fundacji Książąt Lubomirskich Jan Lubomirski-Lackoroński, a obiekt jest prywatną rezydencją rodzinną, częściowo otwartą dla zwiedzających.

W 2014 w Lubniewicach kręcono horror „Evil Rising” w reżyserii Jarnoo Lee Vinsenciusa. Tu także odpoczywała na wczasach dr Michalina Wisłocka, główna bohaterka filmu Mari Sadowskiej zatytułowanego „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” z 2017 roku.

Tu kręcono:

Evil Rising
evilrising11

Evil Rising

reż. Jarnoo Lee Vinsencius

pełen artykuł

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Evil Rising
Zdjęcie ilustracja

Evil Rising

reż. Jarnoo Lee Vinsencius

czytaj dalej