Krosno Odrzańskie

Krosno Odrzańskie to miasto leżące w Dolinie Środkowej Odry u ujścia Bobru. Najstarsze wzmianki o Krośnie pochodzą z 1005 roku. Ze względu na swoje strategiczne położenie w widłach dwóch rzek od początku swojego istnienia pełniło kluczową rolę w systemie obrony zachodnich granic Polski. Prawa miejskie Krosno Odrzańskie uzyskało z nadania Henryka I Brodatego między 1217 a 1232 rokiem. W XII wieku podniesione zostało do rangi książęcej kasztelanii, co znacznie podniosło jego rangę i wpłynęło na rozwój gospodarczy. W XIII wieku Krosno Odrzańskie stało się częścią nowopowstałego księstwa głogowskiego, w skład którego weszły, oprócz samego miasta, jeszcze Głogów, Bytom i Kożuchów. W 1482 roku na mocy traktatu w Kamieńcu, Krosno Odrzańskie zostaje oddane pod władanie Brandenburgii, w której granicach pozostało nieprzerwanie do 1945 roku, kiedy to na skutek traktatów pokojowych po zakończeniu II wojny światowej wróciło w granice Polski. Wówczas też w mieście zaczęli osiedlać się Polacy z Kresów Wschodnich, głównie z Wileńszczyzny.

Na południe od miasta rozpoczyna się łańcuch średniowiecznych budowli ziemnych, prawdopodobnie o znaczeniu obronnym, zwanych Wałami Śląskimi lub Wałami Chrobrego. Ta łańcuchowa budowla jest określana mianem najdłuższego zabytku architektonicznego w Europie Środkowej.

W Krośnie Odrzańskim urodziła się znakomita polska aktorka Joanna Brodzik, a akcję swojego filmu „Yuma” umieścił reżyser Piotr Mularuk. Tu też w klubie garnizonowym miała miejsce prapremiera produkcji.

Tu kręcono:

Yuma
Yumalead

Yuma

reż. Piotr Mularuk

pełen artykuł

Ważne postacie

Joanna Brodzik
Brodzik Kasia i Tomek

Joanna Brodzik

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Yuma
Zdjęcie ilustracja

Yuma

reż. Piotr Mularuk

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Joanna Brodzik

czytaj dalej