Kożuchów

Kożuchów to miasto w województwie lubuskim położone w powiecie nowosolskim, historycznie należące do najstarszych miast na Dolnym Śląsku, a o którym pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1273 roku. Intensywny rozwój i wzrost znaczenia osada zawdzięczała prawu do organizowani targów. Prawa miejskie Kożuchów uzyskał około 1291 roku, a w XV wieku miasto miało prawo bicia własnej monety. Aż do czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miasto rozwijało się intensywnie i było bardzo bogate. W wieku XVII na skutek wojen i kataklizmów podupadło. Ponowny rozwój miasta nastąpił w XIX wieku. Znacznie zniszczone w czasie drugiej wpojny światowej od 1945 roku znalazło się w granicach polskich.

Kożuchów określany jest mianem miasta tysiąca zabytków. Doskonale zachowały się tu mury obronne — niemalże na całej swojej (około 1050 m) długości i 20 szerokości, malowniczo otoczone są fosą. Ich budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Mury miały cztery bramy miejskie Głogowską, Żagańską, Krośnieńską i Szprotawską, żadna z nich nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Udostępniony do zwiedzania jest również wyremontowany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku kożuchowski zamek, który powstał na przełomie XIII i XVI wieku.

W Kożuchowie urodził się aktor Wojciech Medyński a w 1963 roku nagrywano tu film „Gdzie jest generał” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.

Tu kręcono:

Gdzie jest generał…
Gdzie jest generał

Gdzie jest generał…

reż. Tadeusz Chmielewski

pełen artykuł

Ważne postacie

Wojciech Medyński
Medynski łowcy cieni2

Wojciech Medyński

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Gdzie jest generał…
Zdjęcie ilustracja

Gdzie jest generał…

reż. Tadeusz Chmielewski

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Wojciech Medyński

czytaj dalej