Gubin

Gubin, miasto usytuowane w polskiej części Dolnych Łużyc, na granicy z Niemcami, położone na prawym brzegu Nysy Łużyckiej nad rzeką Lubszą prawa miejskie uzyskał 1 czerwca 1235 roku. W 1311 roku nadano mu prawo do bicia własnej monety i otoczono murami miejskimi. W XIV wieku znalazło się w granicach Państwa Czech, potem w latach 1469 – 1490 było pod panowaniem Węgier, a w roku 1635 weszło w skład Saksonii. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku miasto stało się częścią Królestwa Prus. Do 1945 roku Gubin był wschodnią częścią niemieckiego miasta Guben. W wyniku zmian granic wynikających ustalonych podczas konferencji jałtańskiej, kiedy to zdecydowano, ze zachodnia granica Polski przebiegać będzie wzdłuż Nysy Łużyckiej miasto zostało podzielone, a jego prawobrzeżna część włączona do Polski pod obecną nazwą. Miejsce wysiedlanej ludności niemieckiej zajęli w mieście osadnicy z tzw. Kresów Wschodnich.

W wyniku działań wojennych Gubin został zniszczony niemal w 90 %, stąd i jego zabytki przeważnie uległy zniszczeniu, zachowały się fragmenty murów obronnych z XIV i XV wieku, zabezpieczono ruiny kościoła farnego z połowy XV i XVI wieku, który był jednym z największych zabytków architektury gotyku w zachodniej części Polski. W zachodniej części rynku znajduje się całkowicie odbudowany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku ratusz w stylu renesansowym.

Gubin jako miejsce akcji swojego filmu wybrał Robert Gliński, który w 2009 roku realizował tu opowiadający o realiach życia młodych ludzi, na pograniczu polsko – niemieckim w okresie transformacji, zatytułowany „Świnki”. Wcześniej przejście graniczne w Gubienie zagrało w 12 odcinku serialu „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei zatytułowanym „Obywatel Monte Christo”.

Tu kręcono:

Świnki
Swinkilead

Świnki

reż. Robert Gliński

pełen artykuł

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Świnki
Zdjęcie ilustracja

Świnki

reż. Robert Gliński

czytaj dalej
Zmiennicy
Zdjęcie ilustracja

Zmiennicy

reż. Stanisław Bareja

czytaj dalej