Grzegorz Lipiec

Grzegorz Lipiec urodził się 16 kwietnia 1974 roku w Zielonej Górze. To człowiek kina wielokrotnie nagradzany za swoje filmy. Jest reżyserem, operatorem, scenarzystą, producentem, aktorem, montażystą i wykładowcą w Lubuskiej Akademii Fotografii i Filmu. Studiował montaż filmowy w łódzkiej Filmówce (PWSFTViT).

Lipiec wraz z kolegami z zielonogórskiego Osiedla Piastowskiego założył w 1990 roku amatorską grupę filmową Sky Piastowskie, która ma na swoim koncie jedenaście produkcji i która była prekursorem i jednym z liderów polskiego nurtu kina offowego początku XXI wieku.

Na twórczy dorobek Lipca składają się zarówno filmy fabularne, jak dokumenty muzyczne  i teledyski. Za swoje fabuły był wielokrotnie nagradzany. Jest dwukrotnym zdobywcą Złotych Lwów Festiwalu Filmowego w Gdyni w kategorii kina niezależnego za „Dzień, w którym umrę” (2004) i „8 w poziomie (2009). Film „Dzień, w którym umrę” przyniósł Lipcowi również nagrodę Złotej Kaczki miesięcznika Film i Polską Nagrodę Kina Niezależnego —  Offskara. Za swój fabularny debiut pt. „Że życie ma sens” został uhonorowany Wielkim Jantarem na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Grzegorz Lipiec jest twórcą dokumentów muzycznych, m.in.: „Nosowska/Osiecka”, a także dla zespołów HEY czy Muchy. W swej karierze zrealizował również  teledyski dla wielu artystów i artystek, wśród których znaleźli się, m.in.: Ten Typ Mes, Rahim, Kasia Nosowska i zespół Hey, Muchy i wielu innych.

Grzegorz Lipiec obok realizacji utworów filmowych realizuje również filmy reklamowe i promocyjne.  Współpracuje z największymi światowymi i polskimi firmami. Europejska Akademia Filmowa mianowała go wyłącznym realizatorem oficjalnego dokumentu z rozdania europejskich nagród filmowych w Warszawie.

Wybrana filmografia

2000 — „Że życie ma sens”
2004 — „Dzień, w którym umrę
2009 — „8 w poziomie”
2014 – „Chim”

Dzień, w którym umrę
dzien5

Dzień, w którym umrę

reż. Grzegorz Lipiec

pełen artykuł
Dzień, w którym umrę
Zdjęcie ilustracja

Dzień, w którym umrę

reż. Grzegorz Lipiec

czytaj dalej