Gorzów Wielkopolski to miasto położone na siedmiu wzgórzach na skraju Kotliny Gorzowskiej lezącej na Równinie Gorzowskiej. Prawa miejskie otrzymał w 1257 roku, kiedy to margraf Johann I z dynastii askańskiej, wydał dokument upoważniający Albrehta de Luge do założenia miasta na terenie kasztelanii santockiej. Miasto bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i handlowym.
Leżące przy ujściu rzeki Kłodawy do Warty miasto nękały liczne powodzie, wielokrotnie było niszczone przez pożary i najazdy.
W 1433 roku przeżył oblężenie husytów, a potem ucierpiało przez potop szwedzki.
W czasie wojny siedmioletniej Gorzów zobowiązany został od utrzymywania armii rosyjskiej a potem opłacał kontrybucję dla armii Napoleona.
Czasem stabilizacji i rozwoju miasta były lata pomiędzy Wiosną Ludów a I wojną światową. W czasie drugiej wojny światowej miasto zostało zniszczone najpierw przez wycofującą się armię niemiecką a potem przez wkraczającą przez Armię Czerwoną.
30 stycznia 1945 roku Landsberg stał się polskim Gorzowem, któremu potem dodano przymiotnik Wielkopolski.
W Gorzowie Wielkopolskim odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne, m.in.: Gorzów Jazz Celebrations, Międzynarodowy Festiwal Tańca Folk Przystań czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha.
W Gorzowie nakręcono zdjęcia do niemieckiego serialu „Telefon 110”. Pochodzą stąd również tacy aktorzy, jak m.in.: Robert Żołędziewski, Sławomir Lewandowski czy Adam Kupaj.
Tu kręcono:
Chcesz odwiedzić to miejsce?
Skorzystaj z nawigacji Google