Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski to miasto położone na siedmiu wzgórzach na skraju Kotliny Gorzowskiej lezącej na Równinie Gorzowskiej. Prawa miejskie otrzymał w 1257 roku, kiedy to margraf Johann I z dynastii askańskiej, wydał dokument upoważniający Albrehta de Luge do założenia miasta na terenie kasztelanii santockiej. Miasto bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i handlowym.

Leżące przy ujściu rzeki Kłodawy do Warty miasto nękały liczne powodzie, wielokrotnie było niszczone przez pożary i najazdy.
W 1433 roku przeżył oblężenie husytów, a potem ucierpiało przez potop szwedzki.
W czasie wojny siedmioletniej Gorzów zobowiązany został od utrzymywania armii rosyjskiej a potem opłacał kontrybucję dla armii Napoleona.
Czasem stabilizacji i rozwoju miasta były lata pomiędzy Wiosną Ludów a I wojną światową.  W czasie drugiej wojny światowej miasto zostało zniszczone najpierw przez wycofującą się armię niemiecką a potem przez wkraczającą przez Armię Czerwoną.
30 stycznia 1945 roku Landsberg stał się polskim Gorzowem, któremu potem dodano przymiotnik Wielkopolski.

W Gorzowie Wielkopolskim odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne, m.in.: Gorzów Jazz Celebrations, Międzynarodowy Festiwal Tańca Folk Przystań czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha.

W Gorzowie  nakręcono zdjęcia do niemieckiego serialu „Telefon 110”. Pochodzą stąd również tacy aktorzy, jak m.in.: Robert Żołędziewski, Sławomir Lewandowski czy Adam Kupaj.

Tu kręcono:

Telefon 110
Telefon 11103

Telefon 110

serial

pełen artykuł

Ważne postacie

Robert Żołędziowski
zoledziewski

Robert Żołędziowski

biogram
Adam Kupaj
kupaj_3

Adam Kupaj

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Telefon 110
Zdjęcie ilustracja

Telefon 110

serial

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Robert Żołędziowski

czytaj dalej

Adam Kupaj

czytaj dalej

Sławomir Lewandowski

czytaj dalej