Godziny nadziei

reż. Jan Rybkowski

W roku 1955 powstał dramat wojenny Jana Rybkowskiego pt. „Godziny nadziei” na podstawie scenariusza Jerzego Pomianowskiego. Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku — w ostatnich dniach wojny w niemieckim miasteczku na Ziemiach Zachodnich, w którym znajduje się szpital polowy.
W mieście gromadzą się przybywający z różnych stron byli amerykańscy jeńcy, więźniowie obozów koncentracyjnych i ludzie wywiezieni na przymusowe roboty.
Na ulicach miasteczka słychać rozmowy w różnych językach: włoskim, francuskim, angielskim i oczywiście niemieckim. Ludzie gromadzą się tu w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa i drogi powrotu do powojennego życia. Tymczasem w lesie stacjonuje oddział Waffen-SS,
który, aby przedostać się na niemiecką stronę, musi przejść przez miasteczko. Dochodzi do masakry ludności. Tę nierówną walkę przerywa dopiero pojawienie się Czołgów Armii Czerwonej.

Niemieckie miasteczko Lyx w całości zagrał położony w powiecie świebodzińskim Łagów.

W filmie, nawet w niewielkich rolach zagrała plejada przyszłych gwiazd polskiego kina. Na ekranie podziwiać możemy kreacje Leona Niemczyka, Wiesława Michnikowskiego, Jana Kobuszewskiego czy Krystyny Feldman. W głównych rolach wystąpili Stanisław Mikulski i Bronisław Pawlik.

 

 Metryczka filmu

„Godziny nadziei”

Polska 1955, 87’

Reżyseria: Jan Rybkowski

Scenariusz: Jerzy Pomianowski

Zdjęcia: Władysław Forbert

Muzyka: Andrzej Markowski

Produkcja: Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi

Obsada: Zbigniew Józefowicz, Krystyna Kamieńska, Stanisław Mikulski, Jadwiga Chojnacka, Bronisław Pawlik i inni.

 

 

 

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Łagów
55458_zamek-joannitow-w-lagowie-lubuskim_0