Baśń o ludziach stąd

reż. Władysław Sikora

„Baśń o ludziach stąd” to niskobudżetowa produkcja znakomitego kabareciarza i tekściarza Władysława Sikory, nazywanego przez publiczność Wielkim Magiem Zielonej Góry.

Utrzymany w konwencji kryminalno-romantycznej komedii film opowiada o zderzeniu dwóch światów. Ludzi „stąd” mieszkających w ubóstwie i nędzy w slumsach oraz ludzi „stamtąd”, czyli tych żyjących w przepychu i elegancji, mających wszystko a co za tym idzie wszystkiego nie szanują. Bogaci pomimo tego, że opływają w luksusy czują niedosyt. Z kolei ci, którzy żyją w szarych zaułkach miasta cieszy wszystko zarówno to co mają, jak i to, co znajdą na wysypisku. Ich światem rządzi bezwzględny Prezes i to on przejmuje wszystkie łupy. W tej roli na ekranie Stanisław Tym, co ciekawe kreowana przez niego postać nie pokazuje twarzy, ujęcia kamery są zawsze z tyłu.  Prezes prześladuje stojącą w opozycji do niego bandę Kolumba, granego przez Roberta Górskiego z Kabaretu Moralnego Niepokoju, w której składzie są Szkarłatny Leon grany przez Wojtka Kamińskiego oraz Newton w tej roli Maciej Stuhr.

Zdjęcia do filmu kręcono w opuszczonych halach Polskiej Wełny, przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze, gdzie obecnie znajduje się Focus Mall.

„Baśń o ludziach stąd” zdobyła główna nagrodę na 2. Festiwalu Kina Niezależnego organizowanym przez TVP oraz nagrodę w konkursie kina niezależnego na festiwalu Lato Filmowe w Kazimierzu Dolnym. Film wszedł do kin w 2003 roku.

 

Metryczka filmu

„Baśń o ludziach stąd”

Polska 2003, 75’

Reżyseria: Władysław Sikora
Scenariusz: Władysław Sikora
Zdjęcia: Tomasz Michałowski
Muzyka: Bartłomiej Lewczuk
Produkcja: Wytwórnia Filmowa A’YoY, Carbo Media
Obsada: Katarzyna Piasecka, Tomasz Marciniak, Kamil Piróg, Stanisław Tym, Maciej Stuhr  i inni.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Zielona Góra
Ratusz_i_Stary_Rynek_w_Zielonej_Górze

Zielona Góra

pełen artykuł